Hrvatski sokolarski klub organizira sokolarske susrete u svrhu promicanja sokolarenja kao tradicionalne lovne discipline, druženja i razmjene sokolarskih iskustava među članovima kluba i njihovim pozvanim gostima koji mogu sudjelovati na susretu.

Sokolari u svakoj zemlji imaju svoj specifičan način kako čestitaju nakon što njihova sokolarska ptica uspješno ulovi divljač. 
Prema inicijativi potpredsjednika Hrvatskog sokolarskog  kluba Harija Heraka usvojen je prijedlog da si hrvatski sokolari čestitaju na način da pruže ruku sokolaru čija je sokolarska ptica uhvatila divljač i kažu: 

Sokolarska čast!


Ovakav pozdrav i iskazivanje poštovanja proizašao je iz toga što riječ Čast predstavlja:

1. dostojanstvo koje se zasniva na etičkim načelima, moralni stav koji potiče da se djeluje tako da se stekne poštovanje drugih i sačuva samopoštovanje
2. opće priznanje; počast, uvažavanje
3. moralni dobitak koji izlazi iz važnog čina ili pothvata [raditi za čast]
 

A sokolarstvo kao UNESCO-va tradicija lova obuhvaća sve definicije riječi Čast

Ponašanje na susretima Hrvatskog sokolarskog kluba:


Svaki organizirani susret Hrvatskog sokolarskog kluba ima određenog Glavnog sokolara kojeg odrede članovi Hrvatskog sokolarskog kluba međusobnim dogovorom prije polaska na sokolarenje

  1. Obavezno je navesti broj i vrstu pasa koji će sudjelovati na susret. Psi koji se koriste za sokolarenje moraju biti pod kontrolom vlasnika i potpuno naučeni na sokolarske ptice.
  2. Svi sudionici susreta moraju se bez pogovorno držati svih naredbi Glavnog sokolara na terenu čitavo vrijeme dok traje sokolarski lov.
  3. Svi sudionici susreta se moraju ponašati u skladu sa sokolarskim običajima te s dužnim poštovanjem prema divljači i terenu (lovištu, privatnoj zemlu) na kojoj se sokolari.
  4. Na početku lova će se dogovoriti redoslijed puštanja sokolarskih ptica kojeg se treba pridržavati. 
  5. Sokolar koji ne želi puštati pticu kako je određen redoslijedom mora to najaviti prije njegovog reda za puštanje glavnom sokolaru i pticu tada pušta sljedeći izabrani sokolar.
  6. Nakon što sokolar pusti svoju sokolarsku pticu a lovi sa psom prvo mora pozvati psa i staviti ga na povodnik te krenuti prema svojoj sokolarskoj ptici koja je odletjela za lovinom.
  7. Ako sokolar zbog određenih specifičnosti svoje sokolarske ptice te nenaviknutost sokolarske ptice na pse i ljude želi loviti sa svojom sokolarskom pticom udaljeniji od drugih sudionika sokolarskog lova treba to napomenuti glavnom sokolaru prije početka lova. U tom slučaju kada taj sokolar dođe na red za puštanje svoje sokolarske ptice za lovinom moći će se odmaknuti od ostalih sudionika sokolarskog susreta te će imati priliku loviti sa svojom sokolarskom pticom dovoljno udaljen od ostalih sokolara ali da ga i oni dalje mogu vidjeti. Nakon takvog načina puštanja sokolarske ptice za lovinom taj isti sokolar se mora nakon što je vratio sokolarsku pticu na rukavicu vratiti u grupu ostalih sudionika sokolarskog susreta i s njima nastaviti lov do njegovog ponovnog reda za puštanjem sokolarske ptice.
  8. Član koji poziva sokolar gosta iz inozemstva mora se pobrinuti da nabavi potrebnu dozvolu nadležnog tijela za gosta koji na susret dolazi sa sokolarskom pticom ako to zakon Republike Hrvatske nalaže.
  9. Sokolari su dužni biti odjeveni primjereno tradiciji sokolarenja te svakodnevna roba, traperice, šarene majice i slično nije u skladu sa tradicijom koju predstavljamo.

Hrvatski sokolarski klub
Predsjednik 
dr. sc. Viktor Šegrt
© Hrvatski sokolarski klub sva prava pridržana
Izradio Webnode
Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti