Sokolarski ispit u Hrvatskoj

Sokolarski ispit u Hrvatskoj u "rukama" je Države i nadležnog Ministarstva poljoprivrede. Ovakav model polaganja sokolarskog ispita svakako se pokazao kao najbolji jer na taj način, osim što je pokazana izravna skrb države za zaštitom ove discipline, onemogućeno je prisvajanje i monopolističko postavljanje pojedinih pravnih ili fizičkih osoba, kao i pogodovanje odnosno "gledanje kroz prste" ili preferiranje pojedinih kandidata, a što je ponekad moguće u drugim oblicima udruživanja. Ovakvim načinom polaganja ispita svi kandidati imaju jednake uvjete te pod jednakim i jasno utvrđenim kriterijima mogu prezentirati svoja stečena znanja.  

Sličan način polaganja sokolarskih ispita je u jednoj od sokolarski najrazvijenijih dijelova Svijeta - Americi, gdje postoje mnoge sokolarske udruge i asocijacije ali o sokolarstvu brine najviša Državna instanca. 

Uvidjevši mogućnost lakog postupka osnivanja ali i likvidacija udruga, saveza i ostalih pravnih oblika nevladinog sektora koje bi u svojoj javnoj ovlasti imale sokolarstvo i sokolarske ispite, sokolarstvo bi raspadom istih moglo biti lako ugroženo. Ovako je održavanje sokolarskih ispita i regulacija sokolarstva utkana u temelj Republike Hrvatske što se pokazalo kao neosporno najbolji način a rezultat toga je i hrvatsko sokolarstvo koje se danas nalazi na listi UNESCO-ve baštine.

Kako se je regulacija sokolarstva i Pravilnik o sokolarstvu kroz godine mijenjala i modificirala, u momentu kada se je postigla solidna brojka sokolara, krenulo se u dodatne izmjene i promijene načina polaganja ispita uz pokaz praktičnog dijela sokolarstva na terenu pri samom polaganju ispita. Do posljednjih važnih izmjena vezanih uz sokolarenje je došlo i pri posljednjoj izmjeni Zakona o lovstvu tijekom 2017. godine. 

U toj zakonskoj izmjeni je dr. sc. Viktor Šegrt kao predsjednik Hrvatskog sokolarskog kluba tijekom javne 03.07.2017. u članku 52. detaljno i znanstveno objasnio razliku između slobodnog leta i lova sokolarske ptice. Tako objašnjeni argumenti su konačno prihvaćeni od strane zakonodavca te novi pristupnici sokolari koji još nemaju lovačku iskaznicu mogu letjeti sokolarsku pticu bez prava lova i na taj način se učiti praktičnom dijelu sokolarenja na terenu. Ujedno, novi pristupnici sokolari sa sokolarskom pticom mogu prikazati potrebne osnove slobodnog leta sokolarske ptice tijekom polaganja ispita što je vrlo bitno. 

Naravno da ništa, pa tako i ova regulacija nije jednostavna i savršena, no s vremenom se modificira i ide naprijed jer kako kaže stara izreka: "Lakše je šarati po napisanoj knjizi i kritizirati nego je sam napisati ili nešto napraviti" - što je kod nas bio najčešći slučaj.

Polaganje sokolarskog ispita


Svi detalji oko polaganja sokolarskog ispita nalaze se u Pravilniku o sokolarstvu na linku:


https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2019_05_47_919.html


Prijava sokolarskog ispita


Prijavni obrasci, popis mentora, rokovi sokolarskih isipta na linku:



© Hrvatski sokolarski klub sva prava pridržana
Izradio Webnode
Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti