VAŽNO ZA ZNATI O SOKOLARSTVU SUKLADNO SMJERNICAMA MEĐUNARODNE KROVNE SOKOLARSKE ORGANIZACIJE INTERNATIONAL ASSOCIATION FOR FALCONRY AND CONSERVATION OF BIRDS OF PREY (IAF)


SOKOLARSKE PTICE NISU KUĆNI LJUBIMCI TE NE SLUŽE ZA DRŽANJE U NASTAMBAMA KOD KUĆE NEGO ZA LOV NA DIVLJAČ!


Trenutno uzbuđenje i entuzijazam koje kod ljudi može izazvati gledanje treniranih sokolarskih ptica koje lete na vabilo na nekom sajmu lova, dokumentarcu ili u krugu iskusnih sokolara, nije adekvatan temelj za kretanje u vlastitu avanturu ove sigurno najteže lovne discipline na Svijetu koje se nalazi na listi UNESCO-ove nematerijalne svjetske kulturne baštine!

Veliki rad i predana studioznost sokolarske literature, polaganje sokolarskog ispita te konzultacija sa iskusnim sokolarima su svakako potrebni prije nego početnik razumije kako će baratati sokolarskom pticom. 

Dokaz tome je da i mnogi sokolari odabiru svoj dom i okolinu u kojoj žive da bi došli u pravu priliku za prakticiranje sokolarenja i žrtvuju mnoge druge interese da bi se njime bavili.

Nitko ne bi trebao kupovati sokolarsku pticu prije nego što potpuno svlada i nauči kako je držati i sa njome postupati. 

Ovo je napomenuto isključivo zbog dobrobiti sokolarske ptice koja uvijek mora biti na prvom mjestu a ne zbog teškoća i frustracija koje se mogu dogoditi ignorantskom vlasniku!


Sokolarske ptica uvijek mora uvijek izgledati savršeno, sa savršenim perjem, kandžama i opremom kako to i dolikuje pravoj tradiciji ovoga hrvatskog i svjetskog kulturnog naslijeđa!

Nabava sokolarske ptice

U Republici Hrvatskoj se smije sokolariti samo sa sokolarskim pticama iz umjetnog uzgoja koje uzgajaju registrirani uzgajivači. Trenutno u Hrvatskoj postoji dovoljan broj uzgajivači različitih vrsta ptica grabljivica (harisa, sokolova, jastrebova, orlova) za potrebe sokolarenja. Naravno postoji i mogućnost uvoza sokolarske ptice iz drugih zemalja sa zato prethodno ishođenim dozvolama nadležnih Ministarstava. 

Kod odabira sokolarske ptice obavezno odaberite sokolarsku pticu od uzgajivača koji je lovio s roditeljima te o tome ima dokaz. U ovom slučaju kao i kod odabira mentora najbolje je da posjetite sokolarske susrete te se sami uvjerite tko od sokolara uzgajivači i lovi sa svojim sokolarskim pticama.

Hrvatski sokolarski klub preporuča svakom sokolaru početniku nakon što je završio i položio sokolarski i lovački ispit, izradio nastambu, nabavio i izradu sokolarsku opremu te stekao potrebna znanja, da započne sokolariti sa jednom od idealnih ptica za sokolare početnike kao što je: 

a) Harrisov jastreb (Parabuteo unicinctus) 

ili

b) Američki crvenorepi škanjac (Buteo jamaicensis). 

Obje vrste ovih sokolarskih ptica su izuzetno dobri lovci na svim vrstama terena i love široki spektar lovine, a ujedno uče zajedno sa sokolarom. Neke tradicionalnije i zahtjevnije vrste sokolarskih ptica kao što su jastrebovi, sivi sokolovi i orlovi, zahtijevaju iskusne sokolare dok su pojedine vrste vezane za samo određeni tip terena i vrste divljači. Ove zadnje navedene vrste se preporučaju nakon što sokolar početnik svlada osnovne sokolarske tehnike sa manje zahtjevnim ali jednako izvrsnim početničkim vrstama.

Na kraju je potrebno napomenuti da je jedna sokolarska ptica i više nego dovoljna za sve sokolare početnike, a i iskusni sokolari najčešće love samo sa jednom pticom u sezoni.


© Hrvatski sokolarski klub sva prava pridržana
Izradio Webnode
Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti